Китайските компании се стремят да се позиционират като алтернатива на водещите американски технологични гиганти чрез нова група, позната сред инвеститорите като „Видните 10“ (Prominent 10). Това е съвкупност от десет водещи китайски публични компании, определени от Goldman Sachs като гръбнака на бъдещото икономическо развитие на страната. Сред имената в списъка са добре познатите Tencent, Alibaba и BYD. Те се отличават с устойчива бизнес стратегия, стабилни финансови резултати и силен фокус върху иновациите, включително изкуствения интелект, това коментира Климент Робев, пазарен анализатор в ЕЛАНА трейдинг, в предаването "В развитие" с водещ Антонио Костадинов.
Целта на Goldman е да насочи вниманието към китайските акции, след като много инвеститори имат интерес да залагат на активи извън САЩ.
„Именно обличайки най-качествените компании под този общ знаменател, наречен Видните 10, и именно опитвайки се да вкарат нови капитали в Китай. Това е напълно възможно, защото аз вярвам, че тепърва ще бъдат създадени борсово търгувани фондове (ETF), които да обединяват тези компании и които да дават достъп на инвеститорите именно до тях. Така че е нещо, което предстои да видим дали ще се случи, но аз съм оптимистично настроен в тази посока.“
Събеседникът подчерта, че за разлика от американската „Великолепна седморка“, където всички компании са в технологичния сектор, китайските са силно диверсифицирани – от електромобили до дигитална търговия и мобилни технологии.
Робев отбеляза, че пазарната капитализация на китайските компании остава значително по-ниска от тази на американските – около 1,6 трилиона долара срещу над 17 трилиона. Това обаче отваря възможност за растеж и привличане на инвеститори, особено като се има предвид по-ниската оценка на китайските акции.
Пускането на чатбота DeepSeek в началото на годината е друг катализатор за инвестиционен интерес към Китай. Този пробив в сферата на ИИ показа, че Китай не само догонва, но и в някои аспекти изпреварва САЩ по ефективност и цена.
„DeepSeek всъщност отвори широко прозореца на целият инвестиционен свят, какво точно се случва в Китай. Защото преди това ние си мислихме, че ИИ се развива основно в САЩ… DeepSeek показва, че всъщност Китай действа с изключително устрем глава в тази посока. И даде урок на САЩ, че нещата могат да се случват не по-малко качествено, но пък на много по-ниска цена.“
Анализаторът коментира и икономическите перспективи за САЩ. Според него рискът от стагфлация е нисък, но все пак реален, особено ако конфликтите в Близкия Изток се задълбочат и доведат до поскъпване на петрола. В такъв сценарий възстановяването на щатската икономика би било затруднено, въпреки устойчивостта, демонстрирана от капиталовите пазари.
По отношение на Федералния резерв, Робев подчерта, че макар пазарът да очаква намаляване на лихвите, председателят Джеръм Пауъл остава верен на консервативен подход, базиран на инфлационните нива и състоянието на пазара на труда.
Материалът не е препоръка за вземане на инвестиционно решение!
Целия коментар може да гледате във видеото.
Всички гости на предаването "В развитие" може да гледате тук.