Как страните от Персийския залив набират мека сила, част 5

20:02 | 2 юли 2025
Преводач: Бистра Стоименова

Критиците се опасяват, че сериозните проблеми се решават далеч от хорските очи. Като например – правата на работниците-мигранти или на общността LGBTQ и опазването на околната среда.

Другата част от аргументите включват, че тези страни правят инвестиции в Запада, но това дали ги доближава повече до западните идеали?

А сега накъде?

В краткосрочен план, е трудно да се каже как една инвестиция в Нюкасъл или Манчестър Сити ще се изплати. Това е дългосрочна игра. Надяваме се, че след няколко години ще видим повече дивестиране и оттегляне и ще можем да преценим дали тези инвестиции са имали финансов смисъл.

Ако разгледате ОАЕ и Абу Даби – смятам, че те се справиха много добре като инвестираха пари от държавните си инвестиционни фондове в неща, които им дадоха достъп до технологиите на бъдещето, които им помогнаха да диверсифицират икономиката си.

Ето от тази история беше написана нова глава през май.

Ако погледнете на какви събития ще бъде домакин Саудитска Арабия през следващото десетилетие, ще видим разходи от стотици милиони долари, за да бъде изградена инфраструктура – като стадиони.

Сигурно си спомняте графиката от по-рано. В нея разгледахме спортните инвестиции, но не показахме един вид спортове – компютърните спортове.

PIF е инвестирал над 20 милиарда щатски долара в редица компании, свързани с гейминга.

Те всъщност заявиха, че искат да изхарчат около 40 милиарда долара до края на десетилетието, защото виждат огромна възможност в този аспект.

Рияд ще бъде домакин на световната купа по гейминг през 2025, където наградите са десетки милиони долари, а екипите, които се състезават играят игри като тази. Вече знаете откъде може да идват парите за наградния фонд в бъдеще.

OSZAR »