Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е постигнал търговско споразумение с Виетнам след седмици на интензивни дипломатически преговори между двете страни и преди изтичането на крайния срок следващата седмица, когато щяха да бъдат наложени по-високи мита върху вноса от страната.
20% мито ще бъде наложено върху виетнамския износ за САЩ, а 40% ще бъде наложено върху всички стоки, за които се счита, че са транзитирани през страната, заяви Тръмп в публикация в социалните медии в сряда. Тръмп заяви, че Виетнам е съгласен да отмени всички мита върху вноса от САЩ.
„С други думи, те ще „ОТВОРАТ ПАЗАРА СИ ЗА САЩ“, което означава, че ще можем да продаваме нашите продукти във Виетнам с НУЛЕВИ мита“, написа Тръмп. Президентът заяви, че е постигнал споразумението след разговори с лидера на комунистическата партия То Лам.
Министерството на външните работи на Виетнам каза в изявление, че Тръмп се е ангажирал да продължи сътрудничеството „за разрешаване на въпроси, засягащи двустранните търговски отношения“ по време на разговора между лидерите в сряда и че То Лам е предложил САЩ да признаят Виетнам за „пазарна икономика и да премахнат износните ограничения върху определени високотехнологични продукти“.
Сделката с Виетнам ще бъде третата обявена след споразуменията с Великобритания и Китай, тъй като търговските партньори се надпреварват да сключат споразумения със САЩ преди крайния срок на 9 юли. Тръмп наложи 46% мито на Виетнам като част от първоначалното въвеждане на т.нар. реципрочни мита в началото на април, които бяха наложени на десетки страни, но след това бяха намалени на 10%, за да се даде време за преговори.
Виетнам представляваше особено предизвикателство за администрацията на Тръмп, тъй като някои от най-близките съветници на президента считат страната за стратегически партньор в усилията за противодействие на Китай в Азия. В същото време износът ѝ се превърна в основен за американските потребители.
Продажбите на тази югоизточна азиатска страна на американския пазар отбелязаха ръст през последните години, отчасти защото производителите преместиха производството си там от Китай. Тя е основен доставчик на текстил и спортни облекла, като в нея са разположени фабрики на компании като Nike Inc., Gap Inc. и Lululemon Athletica Inc.
Според данни на Бюрото за преброяване на населението, миналата година Виетнам е бил шестият по големина доставчик на стоки за САЩ, изнасяйки стоки на стойност почти 137 милиарда долара. Търговският му излишък с САЩ е третият по големина в света, след Китай и Мексико. През май износът скочи с 35%, тъй като фирмите се опитаха да натоварят стоките на кораби възможно най-бързо преди крайния срок.
S&P 500 се повиши след публикацията на Тръмп, като акциите на производителите на мебели и облекло отбелязаха ръст. ON Holding, Nike и Lululemon скочиха до най-високите си нива за сесията.
Някои американски официални лица искаха да коригират митата за Виетнам и други страни в Югоизточна Азия, за да се гарантира, че те са значително по-ниски от наложените на Китай, с цел да се насърчи производството да напусне тази страна.
По-високата ставка от 40%, обявена в сряда, ще бъде наложена върху стоки, считани за „транзитни“ – когато компоненти от Китай и вероятно други страни се пренасочват през Виетнам или подлежат само на минимално окончателно сглобяване, преди да бъдат изнесени за САЩ.
Това е сериозно притеснение за главните търговски съветници на Тръмп, включително Питър Наваро, който описа Виетнам като „по същество колония на комунистически Китай“ по време на интервю за Fox News през април.
Цялата информация за това кои стоки ще бъдат обложени с по-високата ставка не бе оповестена веднага.
Покупките на САЩ от Виетнам се увеличиха на фона на търговските напрежения с Китай
Износът на САЩ за Виетнам възлиза на едва 15 милиарда долара миналата година. Тръмп изтъкна перспективата за увеличение на продажбите на автомобили в резултат на сделката.
„Смятам, че SUV или, както понякога се наричат, автомобили с голям двигател, които се продават толкова добре в САЩ, ще бъдат чудесно допълнение към различните продуктови линии във Виетнам“, написа той в Truth Social.
Увеличаването на износа на автомобили от САЩ за Виетнам ще бъде амбициозна цел, тъй като дори по-евтините и компактни SUV, произведени в САЩ, могат да се окажат скъпи в сравнение с конкурентите от други страни. Освен това Виетнам е сравнително бедна страна – с доход на глава от населението от около 4500 долара, което е приблизително една двадесета от този в САЩ, според Международния валутен фонд. Това ограничава размера на автомобилния пазар в регион, където мотоциклетите остават много по-разпространени.
Въпреки че Тръмп сподели общите очертания на споразумението, Белият дом все още не е публикувал документ с условията или каквато и да е декларация, кодифицираща споразумението. Някои от подробностите все още могат да бъдат в процес на разработване. САЩ и Великобритания за първи път обявиха собственото си търговско споразумение в началото на май, но едва в средата на юни Тръмп подписа изпълнителна заповед за прилагане на споразумението. И дори тогава ключови подробности бяха оставени за по-късно.
Макар че Тръмп и неговият екип първоначално предвиждаха да водят едновременни преговори с десетки търговски партньори, през последните седмици президентът и неговите съветници дадоха да се разбере, че ще се фокусират върху преговорите с големите икономики и ще наложат едностранно мита на по-малките страни или на тези, които не постигнат споразумения.
Сделката с Виетнам беше сключена след седмици на преговори, по време на които САЩ оказаха натиск върху страната да засили мерките срещу търговските измами, да гарантира по-стриктно прилагане на мерките срещу претоварването на китайски продукти и да премахне нетарифните бариери.
Виетнам предложи да премахне всички мита и многократно обеща да закупи повече американски стоки. Високопоставени виетнамски служители отлетяха за САЩ, за да мобилизират подкрепа и да подпишат споразумения, включително за 3 милиарда долара селскостопански стоки. Министърът на търговията също така се опита да привлече на своя страна ръководители от Nike, Gap и други компании, за да ги насърчи да подкрепят преговорите.
Длъжностни лица в страната също така рекламираха плановете на Trump Organization за изграждане на луксозен курортен комплекс на стойност 1,5 милиарда долара, който ще включва петзвездни хотели, голф игрища и жилищни комплекси на площ от над 990 хектара.
Синът на президента, Ерик Тръмп, присъства на церемонията по полагането на първата копка за проекта през май, където се присъедини към него виетнамският премиер Фам Мин Чин.