Златото може да достигне до $4000 до края на 2025 г. заради централните банки
доц. Валентина Григорова-Генчева, директор "Злато и нумизматика" в Първа инвестиционна банка, във "В развитие" 01.07.2025 г.
Обновен: 16:00 | 1 юли 2025
Централните банки по света увеличават златните си резерви в безпрецедентни мащаби, стремейки се да защитят националните си икономики от геополитическа несигурност, санкции и намеса в паричните системи, това коментира доц. Валентина Григорова-Генчева, директор "Злато и нумизматика" в Първа инвестиционна банка, в предаването "В развитие" с водеща Вероника Денизова.
По думите ѝ, златото вече се възприема не само като защита от инфлация, а като стратегически актив в условия на глобална фрагментация и геополитически трусове. Златото не може да бъде блокирано или конфискувано, не подлежи на санкции, не е обвързано с клирингови механизми, обясни гостът. Това го прави предпочитан актив за централните банки, коментира събеседничката.
В момента златните резерви в света доближават 34 000 тона – нива, невиждани от края на Бретън-Удската система през 70-те години. Според данни на OMFIF, една от всеки три централни банки, управляващи общо 5 трилиона долара, планира допълнителни инвестиции в злато в рамките на следващите две години. Сред активните купувачи са не само страни като Китай, Русия и Турция, но и държави от ЕС като Полша и Чехия.
„Знаем, че централните банки до такава степен увеличиха количествата си, че достигнаха на практика една пета от световния минен добив в момента и приближаваме една четвърт. Като се купува и трезорира от централните банки.“
В световен мащаб резервите в долари се равняват на около 46% от всички резерви, докато златото измества еврото от второто място с 19%, докато единната валута в Европа заема 16%. Основна причина за тези размествания и ръстът на златото като резерва за Централните банки се дължи на стремежът за дедоларизация.
„Несигурността и големият дълг на САЩ причиняват безпокойство не само в домакинствата, в живота на отделните граждани, но и в управлението на централните банки на европейско и на световно ниво. Именно за това редица управители на национални резерви се стремят да диверсифицират, да увеличат процента на златото.“
Доц. Григорова-Генчева подчерта, че последните ценови ръстове на златото се дължат на засиленото напрежение в Близкия изток и предстоящия край на паузата в митата, наложени от САЩ. Паралелно с това, търсенето на благородния метал в Азия остава стабилно, като Китай е водещ потребител, въпреки слабото си вътрешно производство.
В България интересът към златото също нараства, както от страна на индивидуални инвеститори, така и на клиенти, търсещи кюлчета и монети. Според нея най-голяма ликвидност и възвращаемост предлагат златните кюлчета с тегло над 10 грама.
Златото трябва да се разглежда като дългосрочна инвестиция. Не е актив за спекулации, а средство за финансова стабилност в несигурни времена, посочи тя. Очакванията ѝ са до края на годината цената на златото да достигне между 3700 и 4000 долара за тройунция.
Материалът не е препоръка за вземане на инвестиционно решение!
Целия коментар гледайте във видеото.
Всички гости на предаването "В развитие" може да гледате тук.