Японските компании напускат фондовата борса в Токио с най-бързия темп от повече от десетилетие, което отразява рязкото увеличаване на броя на сделките и изкупуванията от страна на ръководството, тъй като те са изправени пред по-голям натиск да използват по-добре капитала си.
Броят на фирмите, които са делиствали акциите си от TSE или са обявили планове за това, достигна 59 през първата половина на годината, което е увеличение спрямо 51 година по-рано и е най-големият брой за сравняван период, според данни на борсата от 2014 г. насам. Ако фирмите продължат да излизат от TSE с този темп, цифрата за 2025 г. ще надхвърли миналогодишния годишен рекорд от 94 компании.
Тенденцията отразява широкия стремеж на борсата в Токио да направи японския пазар по-привлекателен за чуждестранните инвеститори, като гарантира, че листваните компании предлагат висока възвръщаемост на акционерите, а фирмите, които не постигат целите си, са заплашени да бъдат извадени от борсата. TSE призова компаниите да преследват цели, включващи подобряване на оценките им и прекъсване на прекалено тесните връзки с други компании под формата на кръстосани дялови участия.
Тези реформи превърнаха японските акции в едни от най-добре представящите се в света през последните години, като същевременно насърчиха акционерите активисти да изискват още повече промени от ръководителите на компаниите. За инвеститорите повишената активност засили призивите за повишаване на възвръщаемостта чрез мерки като обратно изкупуване на акции, докато сливанията и придобиванията се увеличиха.
„Намаляването на броя на листваните компании в резултат на активизирането на капиталовия пазар е добре дошло“, казва Хироши Мацумото, старши мениджър на клиентски портфейл в Pictet Япония.
Япония върви по стъпките на чуждестранни пазари като САЩ и Обединеното кралство, където през последните 20 години все повече компании са станали частни поради по-строгите правила за оставане на борсата, както и поради ръста на финансирането на частния пазар.
От миналата година насам борсата в Токио подчертава, че нейният приоритет за листваните фирми е качеството, а не големият брой компании.
„Намеренията на TSE вървят по план“, каза Хаджиме Накаджима, управляващ директор в Deloitte Tohmatsu Equity Advisory. Компаниите, чиито акции се считат за евтини, все повече ще стават обект на сливания и придобивания и на изкупувания от страна на мениджърите и „все повече от тях ще излизат от пазара“, каза той.
Броят на листваните на борсата в Токио компании е намалял до 3842 през миналата година, което е първото намаление след сливането на TSE и борсата в Осака през 2013 г., според данни на TSE, изключващи данните от Tokyo Pro Market. Броят им вероятно ще намалее допълнително до 3808 до края на юни, въз основа на изчисления на Bloomberg по данни, включващи данни от борсата.
През 2022 г. TSE реорганизира своя пазар на акции в Prime - с най-големите фирми, Standard, и Growth - с листване на най-малките компании. Оттогава насам TSE настоява листваните компании да подобрят корпоративното управление и да предприемат стъпки за повишаване на стойността си.
Освен това в края на март изтече преходният период за компаниите, които не успяват да покрият стандартите за листване, и ако те продължат да не успяват, се предвижда да бъдат извадени от списъка най-рано през октомври 2026 г.
Вижда се рекордно делистване на борсата в Токио
Много компании напуснаха борсата в Токио, след като бяха изкупени от други фирми и инвестиционни фондове. ID&E Holdings, консултантска фирма в областта на строителството, стана изцяло притежавано дъщерно дружество на застрахователя Tokio Marine Holdings Inc., който видя бизнес възможности в тактиката на новото си подразделение за предотвратяване и намаляване на последиците от бедствия. Насоките, които Министерството на икономиката, търговията и промишлеността на Япония публикува през 2023 г., предлагащи най-добрите практики за корпоративни поглъщания, спомогнаха за бума на сливанията и придобиванията.
В случаите, в които и компанията, и нейното дъщерно дружество са регистрирани на борсата - нерядко срещано явление на японския пазар на акции, което е критикувано като водещо до конфликти на интереси - фирмите майки изкупуват подразделенията, за да избегнат опасения, свързани с управлението. Пример за това е планираното поглъщане от най-голямата японска телекомуникационна компания Nippon Telegraph & Telephone Corp. на нейното подразделение NTT Data Group Corp.
Тъй като разходите за поддържане на публична регистрация нарастват, а акционерите активисти настояват за повече плащания и промени в политиката, броят на поглъщанията на компании от страна на ръководството се увеличава. I'rom Group Co., компания, която поддържа клинични тестове, се обедини с американската инвестиционна компания Blackstone Inc., за да придобие акциите си в частни ръце.
Тао Джиюан, портфолио мениджър в AllianceBernstein Japan Ltd., заяви, че в японския химически сектор има „много интересни нишови акции“, но голяма част от тях са твърде малки, за да инвестират в тях глобални фондове. Ако в Япония като цяло „се увеличи броят на големите и силни компании чрез сливания и придобивания, броят на инвестиционните цели от чуждестранна гледна точка ще се увеличи“, каза той.