Пауъл заяви, че пътят на лихвите е неясен, но въздействието на митата настъпва

Фед сигнализира, че поне едно нещо изглежда сигурно - предстоят по-високи цени.

08:00 | 19 юни 2025
Автор: Мария Елоиза Капуро
Председателят на Фед Пауъл проведе пресконференция след решението на FOMC за лихвените проценти. Джером Пауъл, председател на Федералния резерв Снимка: Bloomberg LP
Председателят на Фед Пауъл проведе пресконференция след решението на FOMC за лихвените проценти. Джером Пауъл, председател на Федералния резерв Снимка: Bloomberg LP

Има много неизвестни за перспективите пред икономиката и лихвените проценти, но председателят на Федералния резерв Джером Пауъл сигнализира, че поне едно нещо изглежда сигурно - предстоят по-високи цени.

Централните банкери гласуваха единодушно да запазят лихвените проценти стабилни за четвъртото поредно заседание в сряда, тъй като очакват яснота дали митата ще оставят еднократен или по-траен отпечатък върху инфлацията.

Пауъл заяви, че все още не е ясно каква част от цената ще падне върху плещите на потребителите, но очаква да научи повече за митата това лято.

„В крайна сметка цената на митата трябва да бъде платена и част от нея ще падне върху крайния потребител“, каза Пауъл. „Знаем, че това предстои, и просто искаме да видим малко от това, преди да правим преждевременни преценки.“

Но последните икономически прогнози на ръководителите на банките предполагат нарастващо разделение в комисията. Докато медианната прогноза в т.нар. dot plot продължава да показва две намаления на лихвите през тази година, седем служители вече не виждат намаления през 2025 г. В сравнение с 10 лица, които предвиждат две или повече.

Path Unclear
Точковата диаграма на Фед за юни

„Те бяха единодушни по отношение на това да не правят нищо в момента, но мисля, че са разделени по отношение на това как виждат рисковете“, каза Прия Мисра, портфолио мениджър в J.P. Morgan Asset Management. „Мисля, че разделението в пунктовете за 2025 г. се свежда до това как различните участници гледат на устойчивостта на инфлацията.“

Запитан за разделението в прогнозите на длъжностните лица за лихвените проценти, Пауъл ги подмина. Като се има предвид високото равнище на несигурност в икономиката, той каза: „Никой не се придържа към тези траектории на лихвените проценти с голяма убеденост“. 

Бъдещ път
От известно време насам определящите политиката на Фед очакват по-висока безработица и инфлация в резултат от промените в политиката на президента Доналд Тръмп, особено по отношение на търговията. Няколко официални лица, включително Пауъл, изтъкнаха ангажимента на централната банка да гарантира, че ценовият натиск няма да стане по-устойчив. 

Досега икономиката се оказа устойчива, като през последните месеци инфлацията нарасна по-малко от очакваното, а безработицата се задържа на стабилно равнище. Несигурността е намаляла, заявиха официалните лица в изявлението след заседанието, но тя остава повишена. Ръководителят на Фед подчерта, че политиката трябва да бъде ориентирана към бъдещето, като добави, че длъжностните лица започват да виждат някои ефекти от митата, но очакват още повече през следващите месеци. 

Макар че прогнозите очакват „значимо“ повишение на инфлацията, Пауъл заяви, че пазарът на труда не „плаче за намаляване на лихвите“.

„Той би могъл да се успокои много от факта, че показанията за инфлацията са приглушени“, каза Мисра, но добави, че „те очакват това да се прояви в по-високи цени впоследствие“.

Наблюдателите на Фед ще имат още една възможност да чуят мислите на Пауъл за икономиката и перспективите през следващата седмица, когато той трябва да даде показания пред законодателите.

Актуализирани прогнози
Създателите на политиките на Фед се отказаха от репликата от предишното изявление, в която се казваше, че рисковете както за безработицата, така и за инфлацията са се повишили. И все пак средната оценка сега показва, че предпочитаният от Фед измерител на цените ще нарасне с 3% през тази година, в сравнение с 2,1%, отчетени през годината до април. Същевременно официалните лица понижиха оценките си за икономическия растеж през 2025 г. и леко повишиха прогнозата си за безработицата.

Според фючърсите върху лихвените проценти инвеститорите виждат над 70% вероятност за намаляване на лихвите през септември. Но според проучване на Bloomberg повечето икономисти твърдят, че може да отнеме поне дотогава, за да се разбере въздействието на политиките в областта на търговията, имиграцията и разходите, а политиците не изглежда да бързат.

„Фед е много настрана, те изчакват“, каза Стивън Стенли, главен икономист в Santander US Capital Markets. "Може би до септември ще имаме някакви отговори. Това ще бъде най-добрият вариант на този етап."

OSZAR »