Очевидно Китай има много геополитически връзки с Близкия изток, по-специално с Техеран. Но и икономически. Внасят много ирански петрол. Така че фактът, че все още не са затворили Ормузкия проток, е хубаво нещо. Но дали опасността ни е отминала?
Не ни е отминала опасността, но както казахте, незатварянето на Ормузкия проток е критично важно, не само за иранския петрол, но за целия петрол от Персийския залив. Изглежда, че реакцията на Иран е премерена, нещо, което те биха могли да представят у дома като силен отговор, но може би това позволява изходна точка. Но ние не знаем. И мисля, че пазарите са самодоволни.
Ако това е просто пауза в напрежението, какво би означавало за китайската икономика и петролния шок, който може да последва? Защото 90% от износа на петрол от Иран отива за Китай. Очевидно около една-трета от вноса на Китай преминава през Ормузкия проток. Шок от високите цени на петрола. Какво означава това за икономическото възстановяване на Китай, което очевидно е най-малкото крехко?
Да, но Китай страда от дефлация, а не от инфлация. Така че този шок не е непременно толкова лош. Но именно този сложен ефект от шоковете, който се натрупва, ме тревожи, както геополитически, така и икономически. Защото, докато икономиката на Китай беше доста силна през първата половина на годината и властите успяха да я стабилизират, имахме експлозията на търговската война, откакто се видяхме за последно на форума в Боао, и това създаде много несигурност в световен мащаб. Има потенциал за сделка, но тази сделка едва ли ще бъде голяма.