Петролът задържа най-голямата си седмична загуба от повече от две години, като хедж фондовете направиха мечи залози след крехкото примирие между Иран и Израел преди вероятното увеличение на доставките от ОПЕК+.
Brent се търгуваше над 67 долара за барел, след като поевтиня с 12% миналата седмица, докато West Texas Intermediate беше около 65 долара. Иран заяви, че остава скептичен относно примирието с Израел, постигнато с посредничеството на САЩ, въпреки че президентът Доналд Тръмп намекна, че може да подкрепи евентуално облекчаване на санкциите за Ислямската република, „ако те могат да бъдат мирни“.
Мечите залози на Brent скочиха, тъй като напрежението в Близкия изток намалява | Късите позиции се разшириха с най-много от юни 2024 г. миналата седмица
Ключови членове на Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници са готови да обмислят още едно увеличение от 411 000 барела на ден за август, когато се срещнат в неделя, според няколко делегати. Това би бил четвъртият пореден месец, в който групата се е съгласила на такова рязко увеличение, тройно над първоначално планираните обеми.
„Траекторията на износа на ирански петрол и неговото въздействие върху фючърсите на петрола Brent вероятно ще излязат на заден план през следващите дни, тъй като пазарите се префокусират върху решението за доставките на ОПЕК+“, каза Вивек Дар, анализатор в Commonwealth Bank of Australia. ОПЕК+ вероятно „приема, че по-ниската цена на петрола ще предотврати по-нататъшна ерозия на пазарния дял“.
Петролът се търгува близо до нивото, на което беше преди Израел да атакува Иран за първи път на 13 юни, като фючърсите са напът да отбележат 10% спад през това тримесечие, тъй като фокусът се връща към баланса на търсенето и предлагането. Освен потенциалното увеличение на ОПЕК+, което може да влоши прогнозата за пренасищане за по-късно тази година, инвеститорите ще се фокусират върху търговските преговори – само 10 дни преди възобновяването на специфичните мита за различните страни Тръмп.
Имаше признаци на напредък в някои преговори, като Канада отмени данък, за да ускори търговското споразумение, и се стреми към сделка до 21 юли. Междувременно перспективите за търсенето на петрол за Китай – най-големият вносител на суров петрол – станаха малко по-малко песимистични, след като активността във фабриката се подобри за втори месец, въпреки че все още остана в свиване.