Светът е бизнес

Всеки делник от 20:30 часа
Водещ: Ивайло Лаков

Има грандиозна ножица в оценката на компаниите в Западна и Източна Европа

Евгений Кънев, управляващ сътрудник на Инвестиционно консултантска компания "Маконис", в "Светът е бизнес", 18.06.2025

21:00 | 18 юни 2025
Автор: Галина Маринова

За пръв път има такава грандиозна ножица между сделките в Западна и в Източна Европа относно оценката и начина, по който се търгуват компаниите. Фирмите в Източна Европа се оценяват близо два пъти по-ниско, което е голяма изненада, защото до скоро тази разлика бе 20-30%. Това каза Евгений Кънев, управляващ сътрудник на Инвестиционно консултантска компания "Маконис", в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.

В един свят, където всичко е "предпоследно" и точките на напрежение се умножават непрекъснато, пазарът на сливания и придобивания и икономиката като цяло реагират в съответствие с тези предизвикателства. В голяма степен т.нар. далечни сделки, не само трансгранични, но и междуконтинентални, намаляват. Все повече се увеличава броят на регионалните сделки, каза Кънев. 

"Третото, което е много важно, е че типът сделки се различава - в Западна Европа и САЩ все повече сделки са върху интелектуална собственост, докато в Източна Европа са за конкретни активи, които са оператори за изпълнение на поръчките на тези, които притежават патенти и лицензи в Западна Европа. За пръв път има такава грандиозна ножица между сделките в Западна и в Източна Европа относно начина, по който се търгуват компаниите. Компаниите в Източна Европа се оценяват близо два пъти по-ниско, което е голяма изненада, защото до скоро тази разлика бе 20-30%". 

Това се дължи главно на геополитически риск. Първо, заради концентрацията на по-ниска добавена стойност, но и заради това, че сме близо до войната с Украйна. Самото избягване на инвестиции затруднява сделките и това кара продавачите да свалят цените, обясни гостът.  

Изкуственият интелект (ИИ) ще има значителен потенциал да повлияе на различни аспекти на обществото и икономиката. Някои от ключовите влияния включват заетост, нови професии и преквалификация, образование и интелектуална собственост, подчерта Евгений Кънев. Възможно е да има съкращения и промени в екипите, тъй като много рутинни операции ще бъдат автоматизирани. Това може да доведе до увеличаване на безработицата в определени сектори. Има нужда от нови професии, които да се развиват около ИИ, и хората ще трябва да се преквалифицират за новите изисквания на пазара на труда. Системата на образование трябва да се адаптира, за да създава креативни хора, а не такива, които могат лесно да бъдат заместени от технологии. Важно е обучението да се насочи към умения, свързани с иновации и критично мислене.

ИИ ще играе роля в преразглеждането на правата на интелектуалната собственост, тъй като той моделира и генерира нови идеи и решения, което може да заобиколи традиционните патенти и авторски права, добави събеседникът. Тези аспекти подчертават нуждата от внимателно управление на прехода към по-широко внедряване на изкуствения интелект, за да се осигури социален мир и равновесие на пазара на труда.

"Най-големият дефицит на България, на нашата икономика, е държавното управление. Не би искал използвам думата "тумор", но в много области всъщност то пречи на развитието ни, а не помага.  Регулаторите често са изключително скъпи, много често ненужни, много често пречат и са хранилки на партийни кадри, които общо взето с нищо не помагат, а са "трудоустроени" на държавна работа. И това не се отнася само за регулаторите органи, а и в голяма степен и за държавната администрация". 

"И ако нямаме модерен президент, който не е изпълнителна власт непременно, но да задават тона - не по посоката на миналото, а по посоката на бъдещето и да бъде обединител по този път - ние отново ще изберем някаква партийна фигура, която ще бъде силно компромисна и зависима от нечии партийни ръководства или олигарси, които стоят зад нея, а може би и от чужбина", категоричен бе гостът. 

Какво е въздействието на конфликта в Иран върху глобалната икономика и пазара на нефт?

Вижте целия коментар във видеото.

Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.

OSZAR »