В развитие

Всеки делник от 12 до 14 часа и от 18 до 20 часа
Водещ: Вероника Денизова

Борсите в Югоизточна Европа ще привлекат много инвеститори, ако са добре свързани

Крешо Вугринич, член на УС и финансов анализатор в InterCapital Asset Management, във "В развитие" 23.06.2025 г.

15:30 | 23 юни 2025
Автор: Георги Месробович

Хърватската фондова борса демонстрира впечатляващо представяне през последните години, като индексът CROBEX отчита двуцифрена възвръщаемост, надминавайки както европейските, така и американските пазари. Въпреки геополитическата нестабилност, включително ескалацията в Близкия изток и продължаващата война в Украйна, хърватският пазар остава устойчив. Обаче продължителната несигурност може да увеличи волатилността, особено в малки и слабо ликвидни пазари като хърватския, това коментира Крешо Вугринич, член на УС и финансов анализатор в InterCapital Asset Management, в предаването "В развитие" с водещ Антонио Костадинов. 

Приемането на еврото от Хърватия през януари 2023 г. също е изиграло роля за засилването на инвестиционния климат, макар и ефектът да е трудно измерим. „Отпадането на валутния риск със сигурност помага,“ коментира Вунгричич. Той подчерта, че влизането в еврозоната е допринесло за по-голяма предвидимост и съответствие с европейските регулации.

По отношение на регионалното сътрудничество, събеседникът изрази твърда подкрепа за по-тясна интеграция между фондовите борси в Югоизточна Европа, което би увеличило тяхната привлекателност за глобалните инвеститори.

„Толкова малки пазари нямат достатъчно ликвидност и обикновено се пренебрегнат от основните менеджери на активи, защото тяхното представене в основните индекси не е добро или е много малко, така че според мен сътрудничеството е пътят напред. Някои ходове вече са направени в тази посока и има силна инициатива в момента, която работи по свързване на тези пазари.“

Относно бъдещето на бенчмарк индекса на Хърватската фондова борса CROBEX, Вунгричич е оптимист.

„В последните пет години вече имаме ренесанс на пазара... ако нещо огромно не се случи, тогава регионалната макро-картина ще бъде много силна и ще подкрепя поддържането на тенденцията“

По отношение на България, която се очаква да приеме еврото през 2026 г., анализаторът смята, че това ще улесни достъпа на чуждестранни инвеститори. Все пак подчерта, че реалните ползи ще станат видими в рамките на няколко години и ще зависят и от усилията на местните институции за промотиране на пазара.

Целия коментар гледайте във видеото.

Всички гости на предаването "В развитие" може да гледате тук.

OSZAR »