В новата фабрика на Siemens AG, която произвежда големи комутационни табла за центрове за данни във Форт Уърт, Тексас, изкуственият интелект върши много работа.
Търсенето на комутационни табла се увеличава, тъй като компаниите изграждат модели на основата на изкуствения интелект, които захранват тази нова технология, но Siemens иска да направи нещо повече от това да доставя джаджи за изкуствения интелект; германският производител иска да осигури и инфраструктура за изкуствения интелект. Базираната в Мюнхен компания обяви по-рано тази година, че ще изгради свой собствен модел на основа, който е насочен към индустрията.
Това изправя Siemens срещу компании, които харчат милиарди за изкуствен интелект (AI), като Google на Alphabet Inc. и Nvidia Corp. които залагат на това, че техните огромни модели могат да бъдат прецизирани, за да се специализират в автоматизацията и индустриалните приложения. Въпреки че възможностите са в основата на големия модел, фината настройка изрязва безпорядъка, лошата информация или халюцинациите, за да направи моделите безопасни и ефективни за промишлена употреба.
Предимството на Siemens е, че германската компания познава промишлеността, тъй като произвежда неща, включително роботи и газови турбини. Тя познава и софтуера. Преди повече от две десетилетия Siemens и други компании за индустриална автоматизация, като Honeywell International Inc. и Emerson Electric Co., се насочиха към добавяне на повече софтуер и данни към своите продукти и услуги.
Ключът ще бъде в убеждаването на клиентите - други индустриални компании - да предоставят своите данни в банката на Siemens, която обучава модела на основата.
Siemens не казва много за създаването на този модел, но насоката към клиентите е, че индустриалната насоченост ще осигури инженерното ноу-хау, безопасността на операциите и сигурността на данните, от които се нуждаят производителите.
На своята уебстраница, която кани индустриалните клиенти „да се присъединят към пътуването“, Siemens казва: "За да отговори на строгите изисквания на индустрията, тя трябва да може да разбира езика на инженерството. Ето защо разработваме модел на индустриална основа, който извежда AI в индустрията на следващото ниво".
Утвърдените компании за AI и стартъпи, като OpenAI и Anthropic, вече правят революция в офисните задачи - правят изследвания, водят записки, кодират, приемат поръчки от клиенти или правят шеговити колажи. Толерантността към грешки засега е много по-висока в офисната среда.
Дали технологичните компании ще погълнат пазара на индустриалния изкуствен интелект, или индустриалните компании с опит в областта на софтуера ще триумфират с по-задълбочени познания за производството? Възможно ли е същата динамика да се прояви и в други сектори, като например правния или транспортния?
Подобен сблъсък между големите технологични компании и утвърдените играчи се случи и в автомобилния транспорт, когато дигиталните брокери на товари се появиха в Силициевата долина, за да направят революция в индустрията. В крайна сметка утвърдените брокери възприеха технологиите и задържаха клиентите си, докато повечето от брокерите, които използваха само цифрови технологии, фалираха.
Конкуренцията в областта на изкуствения интелект не е толкова черно-бяла поради всички създадени партньорства. Microsoft Corp. си партнира със Siemens и други индустриални компании, включително Honeywell. Siemens си партнира с Nvidia и използва платформата Azure на Microsoft, за да изгради своя модел на базата на нея.
При производството безопасността е на първо място и не е добре за бизнеса да се прекъсва производството. Ето защо Siemens внимава как въвежда тази технология в завода си във Форт Уърт.
Още преди Siemens да инсталира оборудването в завода, цифров близнак на фабричните операции помага на инженерите да изпробват различни конфигурации на машините и консумативите, за да оптимизират потока от ламарина, мед, проводници и други материали за изработката на големи разпределителни табла. Цифровият близнак също така следи операциите в реално време, предоставяйки данни, които могат да разкрият тесните места и могат да бъдат наблюдавани от разстояние.
QR кодовете съответстват на материалите, които се изваждат от рафтовете за съхранение и се поставят на количките, с един от 35-те различни дизайна, които се изработват в завода. Siemens работи върху това количките да се движат самостоятелно. Процедурата за сглобяване е начертана на компютърен екран, така че на работниците не се налага да запомнят всички дизайни или да се ровят в хартиени чертежи.
В лаборатория в същото пространство от 850 000 кв. м инженерите тестват роботизирана ръка с прикрепена камера, която се носи над детайлите, за да проверява качеството им.
Siemens също така планира да използва автоматизирани ударни машини, които затягат болтовете с точни спецификации на въртящия момент. Сега това се прави на ръка и след това се измерва правилното затягане. Системата с изкуствен интелект на Siemens също така събира данни от машините, които режат, огъват и боядисват метални листове, за да се оформят шкафовете. Ако някоя машина не работи както трябва, изкуственият интелект ще сигнализира за проблема. Съвременните фабрики съхраняват много данни. Със своя модел на основаване Siemens хвърля шапката си на ринга на технологичните конкуренти, които се стремят да ги събират и да предоставят услугите на AI на индустрията.
В крайна сметка AI е инструмент, който трябва да бъде създаден, за да помага на работниците да бъдат по-ефективни. Siemens опрости работните места за сглобяване, като даде възможност на работниците да излязат на производствената площадка след около три седмици обучение. Повече от една четвърт от наетите до момента над 500 работници във фабриката във Форт Уърт нямат предишен опит в производството.
Тъй като роботите, особено мобилните, стават все по-разпространени на работното място и в обществото, ще стане още по-важно да се ограничат възможностите на AI до конкретните задачи. Поставянето на граници и ограничения на AI ще позволи на тези машини да работят безопасно в близост до хората.
Един всезнаещ изследователски асистент с изкуствен интелект, който понякога излиза от релси, като включва нещо глупаво в презентация, може да е подходящ за работа в офиса. Във фабриката тези грешки са недопустими. Това може да даде на Siemens предимство в областта на AI.
Томас Блек е колумнист на Bloomberg, който пише за индустриалния и транспортния сектор. Преди това е бил репортер в Bloomberg News, където се е занимавал с логистика, производство и частна авиация.