Китай използва съмненията около долара, за да ускори експанзията на юана

Пекин отваря пазарите си и разширява разплащанията в юани в подкрепа на глобалната му роля

09:55 | 26 юни 2025
Автор: Bloomberg News
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Китай започва мащабна кампания за популяризиране на ролята на юана в световен мащаб.

Тъй като доларът е изправен пред множество предизвикателства, Пекин ускорява дългогодишната си кампания за ограничаване на зависимостта на света от щатския долар. Това, което отличава последния опит, е времето: Китайските отговорни лица смятат, че хаотичните решения от страна на САЩ и геополитическото напрежение са най-благоприятният фон от години насам за популяризиране на юана.

Целта на най-новите мерки е не само да се улесни търговията, но и да се отворят финансовите пазари на Китай, а юанът да се впише по-дълбоко в инвестиционните потоци. Те включват облекчаване на капиталовия контрол, разширяване на трансграничните платежни системи и пускане на нови финансови продукти за привличане на чуждестранни инвеститори. Надеждата на Пекин е, че по-добре позициониран на международния пазар юан може да промени търговията и световните финанси и да оспори господстващото положение на долара в резервните портфейли.

„Мерките за по-нататъшно интегриране на Китай в световната финансова система изглеждат като стъпки в правилната посока, тъй като Китай иска да се увери, че юанът е сред важните световни валути“, каза Лин Сун, главен икономист за Китай в ING Bank NV.

Yuan Settlements'

Дял на разплащанията в юани в търговията със стоки в Китай

Роля в паричната система

В речта си миналата седмица управителят на китайската централна банка Пан Гуншън прогнозира нов световен валутен ред с намалена роля на долара. Той е изложил визия, в която финансовите пазари на Китай са по-отворени, а юанът играе централна роля в световните капиталови потоци.

За да прокара тази концепция, Китайската народна банка планира да създаде международен оперативен център за цифров юан в Шанхай. Освен това проучва възможността за пускане на първите местни валутни фючърси в страната, които биха могли да се конкурират с подобни инструменти за хеджиране на офшорни пазари като Сингапур и Чикаго.

В Хонконг през изминалия уикенд беше пусната система за бързи разплащания. Тя позволява на жителите да превеждат суми в юани или хонконгски долари в континенталната част на страната за търговия и услуги, което допринася за по-нататъшното интегриране на двата пазара. Очаква се също така борсата в града да добави деноминирани в юани гишета към южната борсова връзка.

На дневен ред са и възможностите за свързване с криптовалути. Секретарят на Хонконг по финансовите услуги и финансите Кристофър Хуей заявява , че не изключва възможността за обвързване на стейбълкойни с юана, макар да отбелязва, че ще трябва да се вземат предвид рисковете, обменните курсове, паричната политика и други фактори. Коментарите му идват, след като Сенатът на САЩ прие закон за стейбълкойн, обвързан с долара, и след като през май Хонконг одобри собствена регулаторна рамка за стейбълкойн.

Yuan Takes

Юанът заема най-голям дял в трансграничните разплащания в Китай

Китай също така предприема стъпки за по-нататъшно улесняване на капиталовите потоци, като по-късно тази година ще отвори за чуждестранни инвеститори повече продукти за вътрешна търговия. Властите планират да увеличат квотите за местните жители да инвестират юаните си в чуждестранни ценни книжа, което ще увеличи международното обращение на валутата.

„Китай може да се възползва от възможността да насърчи международната търговия с юани“, коментира Сяоцзя Джъ, икономист в Credit Agricole CIB. Той добави, че по-нататъшни действия, като например задълбочаване на офшорния ликвиден резерв в юани, могат да поддържат темпото.

Собствената платежна система на Китай, CIPS, също набира скорост. Неотдавна тя бе разширена, за да обхване повече чуждестранни банки, включително United Overseas Bank, Bangkok Bank и First Abu Dhabi Bank. За първи път задграничните участници в CIPS покриват офшорни центрове за обмен на юани в Африка, Близкия изток, Централна Азия и Сингапур. Те са предназначени да увеличат разплащанията в юани при трансграничните трансакции в Китай, където валутата вече изпревари долара през последните години.

Въпреки че делът на китайската валута все още е едва 2,2% от световните резерви, нейният дял в трансграничните трансакции на Китай вече изпреварва долара. Според Джаопън Син, старши стратег в Australia & New Zealand Banking Group, през май разплащанията в юани в търговията със стоки в страната възлизат на 26%, а до края на годината може да достигнат 40%.

Икономически препятствия

Все пак Китай е изправен пред предизвикателства. Икономическото забавяне, дефлационният натиск и по-ниската доходност на облигациите усложняват действията за стимулиране на юана.

„На фундаментално ниво по-широкото международно използване на юана зависи от стабилната икономика и по-нататъшния напредък в конвертируемостта на капиталовата сметка“, пишат в коментар от миналата седмица икономисти от Morgan Stanley, ръководени от Робин Син.

OSZAR »