Невронно устройство на Neuralink накара маймуна да види нещо, което не съществува

Медицинските стремежи на Мъск са стъпка към целта за увеличаване на скоростта на човешката комуникация за всички, което ще позволи на хората да „намалят риска от дигиталния свръхинтелект“, заяви Мъск

17:00 | 14 юни 2025
Автор: Айк Светлиц
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Корпорацията Neuralink на Илон Мъск е използвала мозъчен имплант, за да накара маймуна да види нещо, което физически не е било там, твърди инженер на компанията, която се стреми да постигне целта си да помага на слепи хора да виждат.

Устройството, наречено Blindsight (Слепоглед), стимулира области от мозъка на маймуната, свързани със зрението, заяви инженерът на Neuralink Джоузеф О'Дохърти в петък на конференция. Поне през две трети от времето маймуната е насочвала очите си към нещо, което изследователите са се опитвали да накарат мозъка да визуализира.

Резултатите са първите, които Neuralink оповестява за тестовете на Blindsight - мозъчен чип, който имитира функцията на окото. Това е внимателно наблюдавана граница за разработване на мозъчни устройства - научна област, в която се тестват границите на това как технологията може да се използва за потенциално лечение на трудно преодолими състояния. 

Както при всички изследвания върху животни, въпросът за приложимостта на резултатите при хората е отворен. Устройството не е одобрено за употреба от хора в САЩ.

Краткосрочната цел на „Слепоглед“ е да помогне на хората да виждат, а дългосрочната цел е да се улесни свръхчовешкото зрение - например в инфрачервения спектър - заяви Мъск. През последните няколко години компанията тества Blindsight върху маймуни и се надява тази година да го изпробва върху човек, каза милиардерът през март.

В кулоарите на конференцията О'Дохърти отказа да коментира допълнително работата на Neuralink.

Neuralink също така имплантира устройства на парализирани хора, които им позволяват да общуват директно с компютри, като това е една от няколкото компании в разрастващата се технологична област. 

Досега петима души са получили импланти от Neuralink, заяви Мъск. Трима от тях са имплантирани през 2024 г., а двама - през 2025 г., според презентацията на О'Дохърти на конференцията Neural Interfaces. В някои случаи пациентите използват устройството Neuralink в продължение на около 60 часа седмично. 

В бъдеще мозъчни устройства, използващи подобна технология, биха могли да позволят на парализирани хора да се движат или да ходят, заяви Мъск. О'Дохърти е съавтор на постер с академични изследователи, представен на конференцията, в който се описва експеримент, при който имплантът на Neuralink е използван за стимулиране на гръбначния мозък на маймуна, което кара мускулите ѝ да се движат. Други изследователи работят върху стимулирането на гръбначния мозък за възстановяване на мускулното движение от няколко години.

Медицинските стремежи на Мъск са стъпка към целта за увеличаване на скоростта на човешката комуникация за всички, което ще позволи на хората да „намалят риска от дигиталния свръхинтелект“, заяви Мъск през 2024 г. Той също така изгражда изкуствен интелект чрез своята компания xAI Corp.

В крайна сметка компанията иска системата Blindsight да включва чифт очила, които да помагат за работата на чипа, каза О'Дохърти в лекцията си.

Тестването при маймуни има предимства. Зрителната кора при маймуните е по-близо до повърхността на мозъка, отколкото при хората, което улеснява достъпа до нея, каза О'Дохърти в презентацията. Neuralink може да използва своя хирургически робот, за да постави импланта в по-дълбоките области на мозъка на човека, добави той.

OSZAR »