Политиките на Тръмп принуждава компаниите за чисти технологии да търсят изход от САЩ. Компаниите за чисти технологии, които са имали право на подкрепа при бившия президент Джо Байдън, сега обмислят да напуснат САЩ, тъй като администрацията на Тръмп спира финансирането, твърди бившият ръководител на програмата, която е проверявала фирмите.
Като директор на Службата за програми за заеми към Министерството на енергетиката на САЩ по времето, когато Байдън беше президент, Джигар Шах е помогнал за подбора на около 400 компании с планове за развитие, които да получат безвъзмездни средства и заеми на стойност до 100 млн. долара всяка.
Шах, който миналата година беше включен в списъка на най-влиятелните хора на списание „Тайм“ заради приноса си за напредъка на прехода към чиста енергия, заяви, че след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп през януари много от компаниите, които са се възползвали от програмите от ерата на Байдън, сега искат да преместят целия си бизнес или част от него извън САЩ.
На този фон Шах заяви в интервюто, че е разговарял с длъжностни лица в Брюксел за промяна на местонахождението на компаниите на територията на Европа. По думите му около две трети от предприятията в момента са със седалище в САЩ. Сред представените отрасли за чисти технологии са производството на ядрена енергия, доставчиците на термопомпи и батерии, улавянето и съхранението на въглероден диоксид и водород.
В отговор на искане за коментар от страна на Bloomberg говорител на Министерството на енергетиката заяви, че в момента се извършва преглед на целия департамент, за да се гарантира, че всички дейности следват закона, спазват приложимите съдебни решения и са в съответствие с приоритетите на администрацията на Тръмп.
За Европейския съюз и Обединеното кралство този момент представлява „възможност, която се появява веднъж в живота“, за привличане на жизнеспособни компании в ключови сектори на растеж, каза Шах. Всяка фирма е преминала през „изключително труден“ процес на подбор, за да получи достъп до кредитите при предишната администрация, каза той.
Това е най-новият знак, че усилията на Тръмп да разтрогне зелената програма на своя предшественик може да се окажат благодат за други държави. Европа вече даде да се разбере, че желае да привлече много от учените и експертите от индустрията, които са загубили работата си поради съкращенията на Тръмп. За тази цел председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен току-що представи пакет от стимули на стойност 500 млн. евро, а френският президент Еманюел Макрон заяви, че страната му ще отпусне още 100 млн. евро.
Еманюел Макрон и Урсула фон дер Лайен
За да привлекат американски компании, европейските правителства ще трябва да осигурят достъп до финансиране и критична инфраструктура, каза Виктор ван Хурн, директор на Cleantech for Europe, която лобира за по-голяма подкрепа за индустрията.
Компаниите „ще трябва да имат достатъчно увереност, че двете ключови съставки - финансирането и скоростта - ще бъдат налице“, каза Ван Хоорн. Компаниите ще искат да знаят дали „разполагат с инструменти за публична подкрепа, които са ясни, разбираеми и бързи при вземането на решения“, каза той.
Понастоящем много европейски производители на чисти технологии са изправени пред финансови затруднения на фона на спада на цените на батериите и вятърните турбини, заявиха анализатори от Jefferies Financial Group Inc. в бележка до клиентите си от 7 май. Освен това те изпитват затруднения да се конкурират с пазарните си съперници от Китай, където производството надхвърля търсенето, твърдят анализаторите.
Все пак всеобхватният ангажимент на Европа към екологичния преход означава, че блокът непрекъснато търси начини да подпомогне индустриите, които смята за ключови за постигането на тази политическа цел.
Говорител на Европейската комисия заяви, че изпълнителният орган на ЕС работи по нова програма за държавна помощ, за да гарантира, че дружествата, работещи в областта на чистите технологии, могат да изградят достатъчен производствен капацитет. Обществената консултация по проекта на рамката приключи на 25 април и сега Комисията ще разгледа отговорите, преди да приеме новия план през юни.
Шах, който е съосновател на базираната в Сан Франциско инвестиционна компания Generate Capital, обяви миналия месец плановете си да създаде фирма за консултантски услуги, която да помага на стартиращи предприятия в областта на зелените технологии. Шах заяви, че работата му с 400-те компании, проверени в рамките на Министерството на енергетиката на Байдън, е отделна от това начинание и той не получава възнаграждение за представянето им в Европа.
Страните „трябва да са бързи“, ако искат да привлекат предприятия в областта на чистите технологии, не на последно място поради тежкото финансово положение на някои от компаниите, включително възможността за фалити, каза Шах. А ако чистите технологии с жизнеспособни бизнес модели фалират, инвеститорите, включително тези от Китай, ще могат да купят интелектуалната им собственост с голяма отстъпка, каза той.
В момента компаниите, засегнати от политиките на Тръмп, губят пари и са „нервни и объркани“, каза Шах. Затова те се питат: „Има ли друго място, където мога да отида?“.