Споменахме Франция – колко е склонен президентът Макрон и френското правителство да приеме тази потенциална асиметрия в каквото и да е споразумение със САЩ?
Отразяваме и следим това много внимателно. Изглежда, че към този момент Франция заема по-умерена позиция. Сежурне, който е еврокомисар за индустрията и конкуренцията. Малко по-рано през седмицата отразихме, че 10% мито ще доведе до ответен удар от ЕС. Изглежда тази позиция става по-умерена. Като се има това предвид, според мен Макрон взема предвид и нещо друго – психологията на Тръмп.
Дали е по-добре Тръмп да бъде успокояван, или да му се противоречи. Има различни мнения по темата. Той заяви, че ако не сте склонни да му се противопоставите, ще изглеждате наивно и ще ви сметнат за слаби, евентуално и двете. ЕС не е нито едно от тези неща. Тук се разчита на оценката какъв е апетитът за ескалация на Тръмп.
Има други сектори, в които се цели Белият дом. Говорих с еврокомисаря по конкуренцията, който отговаря за всички големи тръстове на големите американски компании. Знаем, че Белият дом ще ги използва в търговските споразумения. Попитах я дали това стои в като вариант при търговски преговори. Чуйте какво ми отговори тя.
Не се противопоставяме на САЩ за начина, по който прилагат правилата и или какви регулации приемат. Заслужаваме същото уважение. Смятам, че Закона на дигиталния пазар е много добро доказателство за това как можем да бъде много по-бързо, ефективно и евтино, когато става дума за прилагане на един добре функциониращ пазар в дигиталния контекст. Така че съм много горда от онова, което правим.
От гледна точка на ЕС, дигиталният регламент не стои като вариант, но според мен това води към по-общо опасение, което Минмин спомена. Имаме секторните мита и винаги го има опасението при тази администрация, че може да вземе нещо и да се върне за още. Като изключим тези търговски преговори, ЕС също обсъжда по-общото намаляване на риска, във връзка с ЕС, напредък по споразумението Меркосур – голямото търговско споразумение с Южна Америка.
Също така, това беше част от дискусията вчера – лидерите говориха за алтернатива на Световната търговска организация, защото не я смятат за работеща. Така че в дългосрочен план може да бъде сключено споразумение със САЩ, но ЕС мисли как може да намали риска от волатилната администрация на САЩ.