Лидерите на БРИКС осъдиха атаките на САЩ и Израел срещу Иран и призоваха правителството на премиера Бенямин Нетаняху да изтегли войските си от ивицата Газа, настоявайки за „справедливи и трайни“ решения на конфликтите в Близкия изток.
В съвместно изявление, публикувано в неделя, лидерите, събрали се в Бразилия, се съгласиха да осъдят военните удари срещу Иран, член на БРИКС, от 13 юни, когато Израел започна атаки, които завършиха с американски въздушни удари девет дни по-късно.
Ударите „представляват нарушение на международното право и Устава на Организацията на обединените нации“, според декларацията. 10-членният блок от развиващи се държави също изрази „сериозна загриженост относно ситуацията в окупираната палестинска територия“ - позовавайки се на израелските атаки и възпрепятстването на влизането на хуманитарна помощ в Газа, нещо, което Израел отрича - като същевременно призова за постоянно и безусловно прекратяване на огъня, заедно с освобождаването на всички заложници.
Формулировката е част от по-широк призив към глобалните многостранни институции, включително Съвета за сигурност на ООН, да насърчават мирни решения на продължаващите военни конфликти в Близкия изток, Африка и Европа. Макар че не посочва САЩ, декларацията вероятно ще бъде възприета като нежелана намеса в израелските дела, докато Нетаняху се готви да се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп в Белия дом в понеделник.
„Южна Африка остава сериозно загрижена от влошаващата се ситуация с мира и сигурността в Близкия изток“, каза президентът Сирил Рамафоса пред колегите си лидери по време на встъпителното си изявление в неделя в Рио де Жанейро. „Неотдавнашните атаки на Израел и Съединените щати срещу Ислямска република Иран пораждат сериозни опасения относно международното право, включително принципите на суверенитет, териториална цялост и защита на цивилното население.“
Лидерите на БРИКС допълнително „изразяват тревога“ от настоящата тенденция на „критично увеличение на глобалните военни разходи“.
Това е пореден сблъсък с искането на Тръмп страните от НАТО да увеличат разходите за отбрана до 5% от брутния вътрешен продукт, искане, което беше изпълнено на срещата на върха на членовете на алианса в Хага миналия месец, с особен акцент върху противодействието на агресията от страна на Русия, член-основател на БРИКС.
Лидерите на БРИКС също изразиха „сериозна загриженост“ относно нарастването на едностранните тарифни и нетарифни мерки, „които нарушават търговията и са несъвместими с правилата на СТО“, отново без да споменават САЩ.
Бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва, който е домакин на двудневната среща на върха, откри неделната сесия, като повтори дългогодишните призиви на групата за реформиране на Съвета за сигурност, за да стане той по-представителен за Глобалния Юг.
Блокът БРИКС, кръстен на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, наскоро се разшири, за да добави Индонезия, Етиопия, Обединените арабски емирства, Иран и Египет като членове, в опит да увеличи влиянието си в глобалните дела, дълго време доминирани от Вашингтон и Запада.
„БРИКС все повече оформя глобалните дебати за развитието, многополюсното управление и въпросите на сигурността“, каза Рамафоса в изказването си. „Трябва да продължим да се застъпваме за спешното засилване на дипломатическите усилия за деескалация на напрежението и осигуряване на устойчив и траен мир.“