Забавянето на производствената активност в Азия се задълбочи допълнително през юни, което е предупредителен знак за перспективите за растеж на региона, докато митата върху доставките за САЩ може да се увеличат следващата седмица.
Икономиките, зависими от износа, включително Тайван и Виетнам, отбелязаха допълнително влошаване на индексите на мениджърите по покупките, като фабриките отчитат продължаващ спад в новите поръчки, производството и персонала, тъй като търговската война намалява търсенето.
Индексът PMI на Тайван се понижи до 47,2 през юни от 48,6 през май, според проучвания, публикувани във вторник от S&P Global. Новият бизнес и новите експортни продажби намаляха с по-резки темпове, „като компаниите често коментират намалено търсене от страна на клиентите у дома и в чужбина на фона на опасения от митата и колебание на клиентите“, каза Анабел Фидес от S&P Global Market Intelligence.
Фабричната активност в Азия до голяма степен остава в свиване | Индекс на мениджърите по поръчките в производството
Дори за тежката в производството Южна Корея, чийто индекс PMI се покачи до 48,7 през юни от 47,7 през май, индикаторът все още беше доста под прага от 50, който разделя разширяването и свиването. Фирмите видяха „зони на подобрение“ на вътрешния пазар, но международното търсене остана слабо, съобщи S&P.
Данните за PMI във вторник дойдоха, когато други набори от данни отразяват устойчивост. В Южна Корея например износът през юни се възстанови на фона на рекордните продажби на полупроводници, докато проучването на Банката на Япония показа, че настроенията сред големите производители неочаквано се подобриха леко. Дори в Китай частен индекс на производството се понижи, като PMI достигна 50,4, тъй като както предлагането, така и търсенето се възстановиха, според Caixin и S&P.
Въпреки това, данните за корейския износ бяха частично подпомогнати от силните поръчки преди повишаването на реципрочните мита от президента на САЩ Доналд Тръмп, докато PMI на Caixin контрастира с официалния PMI за производството, публикуван в понеделник, който достигна 49,7.
„Скокът в индекса PMI за производство на Caixin в Китай през юни отразява тласък от търговското примирие между САЩ и Китай. Компонентите на заетостта и материалните запаси обаче са сравнително слаби. Това предполага, че производителите остават загрижени за несигурността след изтичането на примирието в средата на август", коментира Дейвид Ку от Bloomberg Economics.
Други азиатски държави, които съобщават, че PMI остават твърдо в зоната на свиване, включват Виетнам, Малайзия и Индонезия, които отчетоха най-лошия PMI в региона от 46,9 през юни.
Последните данни помрачават перспективите за бизнес активност в Азия, докато тримесечният гратисен период на реципрочните мита на Тръмп трябва да приключи на 9 юли. Вашингтон обеща да обяви още споразумения след празника на 4 юли, които биха допълнили широките рамки, осигурени с Китай и Обединеното кралство.
Несигурността е широко разпространена, като Тръмп атакува Япония в поредния кръг на оплаквания в понеделник. Той заплаши да наложи нови мита, позовавайки се на нежеланието на страната да приеме износа на ориз от САЩ. Всеобхватните мита върху японските стоки, внасяни в САЩ, ще се повишат до 24% на 9 юли, освен ако не бъде постигнато споразумение.
По-високите мита ще помрачат перспективите за Япония, която току-що отбеляза стабилизиране на производствената активност през юни. Нейният индекс PMI се покачи до 50,1, най-високото ниво от май 2024 г., и се измести към територията на разширяване, тъй като фабриките изразиха увереност за следващата година.
Въпреки че Япония увеличи персонала и производството през юни, „ще трябва да видим подновено и устойчиво подобрение в търсенето от страна на клиентите, което остава ограничено от продължаващата несигурност относно американските мита, за да видим устойчиво възстановяване на производството“, каза Фидес.