Тръмп озадачи всички и внезапно одобри покупката на ирански петрол от Китай

Иранският петрол, често закупуван с отстъпка, е жизненоважен за огромния частен рафиниращ сектор на Китай

12:30 | 25 юни 2025
Автор: Bloomberg News
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Президентът Доналд Тръмп във вторник изглежда подкопа дългогодишните санкции на САЩ срещу Иран, давайки зелена светлина на най-големия му клиент Китай да продължи да купува петрол, докато се стреми да засили прекратяването на огъня с Израел.

Съобщението в социалните медии, което изненада както търговците на петрол, така и служителите в собственото му правителство, може да подкопае централния елемент от политиката на Вашингтон спрямо Иран при множество администрации, които се стремят да отрежат основния източник на приходи на режима, като забранят износа му.

„Китай вече може да продължи да купува петрол от Иран“, каза президентът в Truth Social, на фона на поредица от публикации, изискващи Израел и Иран да прекратят военните действия.

Изявлението беше направено само часове след като Тръмп обяви, че съперниците в Близкия изток са се споразумели за прекратяване на огъня, което започна нестабилно с ранни нарушения от двете страни. То следва масивните американски въздушни удари по няколко ядрени съоръжения на Ислямската република в неделя, офанзива, целяща да попречи на Техеран да се сдобие с атомно оръжие.

Петролът поскъпна в сряда, като сортът Brent се търгуваше над 68 долара за барел. Това все пак остави глобалния бенчмарк далеч под нивата, наблюдавани по-рано през седмицата, когато напрежението и рисковете за доставките се засилиха.

ирански петрол
Петролът се срива, докато Тръмп сключва споразумение за прекратяване на огъня в Близкия изток | Инвеститорите преоценяват суровия петрол с отшумяване на рисковете за доставките

Служители на Министерството на финансите на САЩ и Държавния департамент, занимаващи се със санкциите срещу иранския петрол, бяха изненадани от изявлението на Тръмп и не бяха сигурни как да го интерпретират веднага, според хора, запознати със ситуацията.

Междувременно обаче Министерството на финансите ще продължи стриктно да прилага свързаните санкции, каза един от хората, който поиска да остане анонимен предвид политическата и пазарната чувствителност на въпроса.

Министерството на финансите не отговори веднага на исканията за коментар, докато Държавният департамент препрати въпроси към Белия дом.

На въпрос относно изявлението на Тръмп и оставащите в сила санкции по време на редовен брифинг за пресата в Пекин в сряда, говорителят на китайското външно министерство Гуо Дзякун заяви, че страната му „ще предприеме разумни мерки за енергийна сигурност в съответствие със собствените си национални интереси“.

По-късно високопоставен служител на Белия дом сигнализира, че санкциите ще останат, заявявайки, че президентът продължава да призовава Китай и други страни да внасят американски петрол, а не ирански, което би било нарушение на американските санкции.

Служителят добави, че публикацията на Тръмп е имала за цел само да подчертае, че действията му през последните няколко дни са гарантирали, че Ормузкият проток не е засегнат, което според служителя би било опустошително за Китай.

Тами Брус, говорител на Държавния департамент, отказа да предостави допълнителни подробности по време на брифинг във вторник. „Няма да изпреварвам президента или да се опитвам да гадая каква ще бъде неговата стратегия“, каза тя, когато я попитаха за коментар. „Нещата се случват бързо и мисля, че ще разберем по-рано, отколкото по-късно.“

Очевидната промяна идва и в момент, когато администрацията на Тръмп се стреми да изработи нова търговска рамка с Китай и да се оттегли от търговската война, при която митата достигнаха нива, достатъчно високи, за да прекъснат цялата търговия между двете най-големи икономики в света.

Коментарите изглеждаха като „хвърляне на кокал“ от страна на Тръмп на Китай и Иран за сътрудничеството им в съответните им преговори със САЩ, каза Марк Малек, главен инвестиционен директор в Siebert. „Повечето от нас си мислят, че това е просто реторика в този момент. Но определено ме изненада.“

Допускането на специфично изключение за Китай може да е опит на Тръмп да изпрати положителни сигнали към Пекин, докато търси нова търговска сделка, каза човек, запознат с мисленето на президента, който също поиска да остане анонимен.

Въпреки че потенциалната промяна може да облекчи някои правни рискове около покупката на ирански петрол от Китай, не е ясно какво въздействие би имала промяната върху действителните потоци.

Китай, най-големият вносител в света, получава около 14% от суровия си петрол от Иран. Но тази цифра вероятно е по-висока, тъй като част от вноса се маскира като доставки от Малайзия, както и от Обединените арабски емирства и Оман, за да се заобиколят санкциите на САЩ, които Пекин не признава.

Въпреки че Китай не е купувал официално ирански барели от юни 2022 г., доставчици на данни и търговци от трети страни сигнализират, че потоците са устойчиви въпреки широките санкции на САЩ. Това е така, защото китайците са изградили верига за доставки извън западния контрол, която включва кораби на „тъмни флоти“ и плащания, деноминирани в юани, поддържайки внос от над 1 милион барела на ден.

Иранският петрол, често закупуван с отстъпка, е жизненоважен за значителния частен рафиниращ сектор на Китай и ключов източник на гориво за неговата икономика, която се бори под тежестта на сриващия се сектор на недвижимите имоти.

ирански петрол
Иранският суров петрол е ключов източник на доставки за Китай | Потокът представлява 14% от общия внос на Китай през 2024 г.

„Иранските петролни санкции са толкова значителни от толкова дълго време, но също така не се прилагат особено строго“, каза Даниел Танебаум, бивш служител на Министерството на финансите и партньор в Oliver Wyman. „Би било преждевременно да се мисли, че тази политика – която би била от полза както за Китай, така и за Иран – ще продължи без дългосрочна цел за осигуряване на стабилност в региона, преди буквално да отвори крановете, за да позволи законна търговия с ирански петрол от Китай.“

Тръмп съвсем наскоро, миналия месец, настоя, че всички покупки на ирански петрол или нефтохимически продукти „трябва да спрат, СЕГА!“ и че купувачите ще бъдат подложени на вторични санкции и ще им бъде забранено да участват в какъвто и да е бизнес със САЩ.

Тази заплаха се основаваше на предишни предупреждения от неговата администрация. През февруари министърът на финансите Скот Бесент заяви, че Вашингтон възнамерява да намали износа на ирански петрол до по-малко от 10% от сегашните нива, като поднови кампанията за „максимален натиск“, разгърната по време на първия мандат на Тръмп.

Като част от тези усилия САЩ санкционираха стотици петролни танкери заради ролята им в обработката на петрола на Техеран и при липса на облекчаване на тези мерки, някои купувачи може все още да предприемат по-предпазлив подход.

Белият дом също така санкционира китайски субекти, които са купили ирански петрол, нещо, което би могло да накара други купувачи да се притесняват. По същия начин вторичните санкции върху продажбите на Иран остават в сила и не е ясно къде ще ги отведат забележките на президента.

Санкциите бяха предназначени да принудят Иран доброволно да се откаже от обогатяването на уран, за да не може никога да се сдобие с ядрено оръжие.

Все още не е ясно дали американските въздушни удари през уикенда са повредили сериозно ядрените съоръжения на страната, а Международната агенция за атомна енергия все още не знае какво се е случило със запасите на Техеран от 409 килограма високообогатен уран - потенциално достатъчни за 10 ядрени бойни глави.

OSZAR »