Щетите по ядрените обекти на Иран са ограничени, твърди Пентагонът

Доклад на американското разузнаване посочва, че бомбардировките на САЩ вероятно не са осакатили основните компоненти на иранската програма под земята

07:49 | 25 юни 2025
Обновен: 07:51 | 25 юни 2025
Автор: Тони Капачо, Алекс Уикъм, Наталия Дроздяк
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Американските въздушни удари са имали само ограничено въздействие върху ядрената програма на Иран, според ранни данни на американското разузнаване, докато надзорният орган на ООН настоява за нова инспекция на обектите.

Доклад на Агенцията за военно разузнаване (DIA) на Пентагона посочва, че бомбардировките вероятно не са осакатили основните компоненти на иранската програма под земята, включително центрофугите, според източници на Bloomberg, запознати с оценките.

Президентът Доналд Тръмп заяви, че ударите през уикенда са „напълно унищожили“ целите си и отхвърли съобщенията, които хвърлят съмнение върху твърдението. Прессекретарят на Белия дом Каролайн Ливит публикува във вторник, че констатацията на разузнаването за ограничено въздействие – съобщена по-рано от CNN, наред с други – е „абсолютно погрешна“ и „ясен опит за унижение на президента Тръмп“.

Стив Уиткоф, специалният пратеник на Тръмп, се появи във вторник вечерта по Fox News и нарече съобщенията, че мисията не е постигнала целта си, „напълно абсурдни“.

ядрена програма
Редица взаимосвързани ядрени съоръжения на Иран са били ударени | Това са основните стъпки, включени в цикъла на ядреното гориво, и основните обекти и тяхната роля

Тръмп посредничи за прекратяване на огъня, за да сложи край на 12-дневния конфликт между Израел и Иран, като примирието изглежда работи, без съобщения за атаки в продължение на няколко часа. Президентът по-рано нападна двете страни, и по-специално Израел, заради нарушенията. „НЕ ХВЪРЛЯЙТЕ ТЕЗИ БОМБИ“, написа той. И двете държави заявиха, че ще спазват примирието, при условие че врагът им направи същото.

Перспективата за деескалация между Израел и Иран предизвика спад в цените на петрола - заличавайки почти цялото увеличение от избухването на конфликта.

И все пак прекратяването на огъня остава крехко, като фокусът се измества обратно към ядрената дипломация. Заявената цел на американските и израелските удари беше да се унищожи способността на Иран да разработва ядрено оръжие, което добави неотложност към оценките за това колко щети са нанесени.

Шефът на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси заяви пред Fox News, че атомната програма на страната „е значително забавена“, добавяйки, че е трудно да се уточни дали това означава месеци или години.

Гроси каза, че инспекциите трябва да се възобновят „възможно най-скоро“, за да се определи какво се е случило със запасите на Иран от уран, обогатен до 60% нива, недалеч от 90%, необходими за изграждане на бомба. МААЕ казва, че за последно е проверила тези запаси няколко дни преди атаката на Израел на 13 юни и местонахождението им сега е неизвестно.

Докладът на DIA е установил значителни щети по повърхността на ядрените обекти, като американските удари вероятно са забавили програмата на Иран с няколко месеца до една година, според човек, запознат със съдържанието на доклада.

Констатациите съответстват на сателитни изображения с отворен код, които показват нови кратери, евентуални срутени входове на тунели и дупки на върха на планински хребет, но няма убедителни доказателства, че атаката е нарушила най-силно защитените подземни съоръжения.

Преди ударите Тръмп заяви, че Иран е „на седмици“ от това да има ядрена бомба, въпреки че някои експерти и оценки на американското разузнаване твърдят, че може да отнеме месеци или години, докато нацията разработи по-внимателно конструирано оръжие.

Един американски служител, който поиска да не бъде идентифициран, обсъждайки частни оценки, заяви във вторник, че ударите на САЩ и Израел са забавили способността на Иран бързо да сглоби ядрено оръжие, но САЩ все още чакат допълнителни разузнавателни данни, за да кажат нещо по-категорично. Оценката на DIA е споделена с ръководството на Камарата на представителите и Сената.

Ударите на САЩ включваха хвърлянето на повече от дузина от така наречените "бомби за разрушаване на бункери" върху ирански ядрени обекти, първото им използване в бой, според Пентагона. Ракети „Томахоук“ бяха изстреляни и от американска подводница клас „Охайо“ в Арабско море.

Преди нападението на Израел срещу Иран, САЩ проведоха пет кръга преговори с Ислямската република, търсейки дипломатическо решение на опасенията относно ядрената ѝ програма – ефективно заместител на ядрената сделка от 2015 г., която Тръмп изостави по време на първия си мандат. Споразумение не беше постигнато, въпреки че беше насрочен шести кръг, който беше осуетен от израелската атака.

Техеран настоява за правата си съгласно международното право да обогатява уран за граждански цели. В разговори с регионални колеги, за които бе съобщено от държавните медии във вторник, иранският президент Масуд Пезешкиан изглежда потвърди тази позиция. „Ислямска република Иран преследва единствено своите законни права и няма амбиции отвъд това“, каза той пред колегите си от ОАЕ.

От началото на войната в Иран са убити 606 души, според правителството. В Израел службите за спешна помощ съобщиха, че 28 души са били убити от ирански ракетни удари, включително четирима във вторник сутринта, точно когато примирието трябваше да влезе в сила.

Израелските власти заявиха във вторник, че директивите за безопасност по време на война са отменени. Премиерът Бенямин Нетаняху заяви пред нацията, че непосредствените заплахи от ядрената програма и балистичните ракети на Иран са елиминирани, въпреки че неговият военен началник Еял Замир предупреди, че „кампанията срещу Иран не е приключила“.

OSZAR »