Съкращенията, предизвикани от митата, засегнаха сектора на автомобилни части

Постоянните промени в ставките затрудняват автомобилостроителите да планират инвестиции.

08:00 | 25 юни 2025
Автор: Дейвид Уелч
Снимки: Bloomberg.com
Снимки: Bloomberg.com

Елена Моралес, президент на SMT Automation, се готвеше за силна година в компанията производителк на машини за автоматизация в Мичиган.

Моралес бе купила нова сграда и наела персонал с очакването да инсталира повече оборудване по автомобилните монтажни линии. Клиентите ѝ — някои от най-големите автомобилостроители и доставчици на части в САЩ — я попитали дали SMT ще има капацитет да поеме допълнителни поръчки.

След това влязоха в сила митата на президента Доналд Тръмп и всичко се промени.

SMT произвежда автоматизирано оборудване за линии за сглобяване на автомобили и части. Вместо да поръчват инструменти за бъдещи модели или за съществуващия производствен процес, много клиенти замразиха инвестициите, изчаквайки да видят как ще се развият търговските маневри на администрацията.

Когато автомобилните компании отлагат нов модел, фирми като SMT страдат. По думите на Моралес приходите са се свили с 40 % през първото тримесечие и тя е била принудена да съкрати осем служители, сваляйки числеността до 45 души. По-голямата част от бизнеса ѝ е свързана с автомобилната индустрия, казва тя.

„Бяхме прогнозирали много работа тази година“, споделя Моралес. „Сега повечето компании отлагат сроковете за поръчки. Новата сграда стои празна и се налага да освобождаваме хора.“

Случващото се с SMT и други подобни компании показва как бързи промени в индустриалната политика на САЩ могат да разтърсят веригата за доставки. Променливите позиции на Тръмп относно търговията и митата объркаха плановете на много доставчици. А обратът в стимулите за чисти технологии, включително електромобили, остави част от тях с потънали разходи и нужда да се пренасочат.

Тръмп залага, че болката ще е краткотрайна и че митата в крайна сметка ще накарат повече компании да последват примера на General Motors Co., която планира да вложи 4 млрд. долара и да разкрие работни места в САЩ през следващите две години. Това би било в плюс за малките фирми, снабдяващи американските заводи — ако успеят да издържат дотогава.

След NAFTA от 1993 г. автомобилната индустрия изгради транснационална верига от доставчици, като метали, автомобили и компоненти пресичаха граници в прецизно балансирана икономическа система. Сега производителите се налага да поемат тарифните разходи, докато решават дали да местят производството.

В резултат някои компании, които подпомагат GM и други гиганти, страдат. Marelli Holdings Co. — доставчик за Nissan Motor Co. и Stellantis NV — подаде молба за защита от фалит по Chapter 11 този месец. Marelli отдавна има затруднения с дълга и спадащите приходи, но посочи митата като удара, довел до преструктуриране.

„Marelli беше сериозно засегната от митата заради фокуса си върху внос-износ и наложените такси върху автомобилопроизводители и доставчици“, заяви главният изпълнителен директор Дейвид Слъмп в съдебно писмо.

Постоянните промени в ставките затрудняват автомобилостроителите да планират инвестиции, а това се прехвърля върху производителите на части и машини, от които зависят. Докато перспективата за митата остава неясна, болката вероятно ще продължи, казват наблюдатели. На 12 юни Тръмп заяви, че може пак да повиши митата за автомобили.

„Ако знаем, че митата са високи — това е едно. Ако ще ги намаляват — друго“, казва Дан Старки, адвокат, работещ с доставчици в района на Детройт. „Сега всичко е замразено и никой не наема.“

Капиталов недостиг

Големите компании ограничиха инвестиционната си активност, докато изчакват да видят какво ще се случи с митата и другите политики на Тръмп. През първото тримесечие 220 фирми от Fortune 500 намалиха капиталовите си разходи, показват данни на Bloomberg. Най-силно орязаха инвестициите си индустриалните предприятия, които се сблъскаха с по-високи цени на материалите и търговска несигурност.

  • General Motors отчете 33% спад на капиталовите разходи за периода, макар да твърди, че инвестициите ѝ ще се върнат към планираното през годината.
  • Harley-Davidson Inc. намали разходите си със същия процент.
  • Magna International Inc. – един от най-големите доставчици на авточасти в света – сви вложенията си в основни активи с 46%.
  • Германският гигант Continental AG оряза разходите с над 10%.

Главният изпълнителен директор на Magna Суами Котагири каза през април, че автомобилостроителите отлагат инвестиции в нови заводи, които биха започнали да произвеждат модели след две години. „Инвестициите ще се възобновят, щом има повече яснота, но засега производителите и доставчиците съкращават разходите си“, обясни той.

Tariffs Trump

Суами Котагири

Миналия месец GM спря проект за 55 млн. долара за производство на водородни горивни клетки съвместно с Piston Automotive – доставчик, собственост на бившия баскетболист Вини Джонсън. Предприятието трябваше да осигури 144 работни места в Детройт. Според източник, запознат с въпроса, компанията преоценява бизнеса заради слабото търсене и републиканското отстъпление от стимулите за чист транспорт.

„Няма съмнение, че програмите за нови модели се бавят и обемите се свиват“, казва Даниъл Ръстман, адвокат на доставчици в кантората Butzel Long. „Големите доставчици ще издържат, но по-малките ще се борят за оцеляване.“

Някои фирми предпочитат да напуснат САЩ, вместо да се справят с постоянните промени. Френският доставчик на технологично оборудване Lacroix Group SA обяви през май, че напуска Северна Америка, където има над 1200 служители в САЩ и Мексико. Компанията планира да затвори завода си в Гранд Рапидс, Мичиган, и да съкрати 115 души през юли, сочи уведомление до щата по закона WARN.

Затруднено финансиране

Несигурността носи и загуба на работни места. През май автомобилната индустрия в САЩ е дала работа на малко над 1 млн. души – с над 22 000 по-малко от година по-рано, показват данни на Бюрото по трудова статистика. Мичиган отчете най-големия скок на съкращенията за седмицата до 24 май – 3259 работни места, основно в производството.

Спирането на приходи кара банките да свиват кредитните линии. Нишант Диксит – съосновател на стартъп, който помага на доставчиците да намират нов бизнес и да получават плащания по-бързо – казва, че получава все повече запитвания за изкупуване на вземания. „Банковото финансиране пресъхва. Кредитът се свива, договорите се забавят и фирмите търсят алтернативи“, обяснява той.

С изпълнителна заповед Тръмп ограничи и Фонда за финансoви институции за общностно развитие (CDFI Fund), който отпуска средства на малки предприятия в селски, индиански и градски райони. Това подтиква дребните доставчици да търсят други източници на финансиране, казва Бил Грайс, изпълнителен директор на Съвета за развитие на малцинство-предприемачи в Мичиган.

Банката на SMT е свила кредитната линия на компанията, разказва Елена Моралес. Засега фирмата не страда от недостиг на средства, но всяка нова поръчка, която изисква авансово купуване на оборудване, ще трябва да се финансира. SMT би могла да продаде вземанията си, но Моралес не желае – твърде скъпо е. „В крайна сметка секторът се нуждае от стабилна среда, за да знае къде да насочи парите си“, казва тя.

„Има компании по-големи от моята, които изнемогват“, добавя Моралес. „Последното нещо, което искат да правят, е да купуват машини.“

OSZAR »