Президентът Доналд Тръмп обяви, че Израел и Иран са се споразумели за това, което той нарече „пълно и тотално“ прекратяване на огъня, облекчавайки опасенията, че конфликтът между двамата противници може да ескалира.
Тръмп, който направи изненадващото съобщение на своята платформа Truth Social дни след като нареди въздушни удари по ядрените съоръжения на Иран, заяви, че споразумението ще влезе в сила около полунощ американско време и е насочено към траен край на боевете.
Иранският външен министър Абас Арагчи заяви в туит след това, че макар да няма споразумение за прекратяване на огъня, страната му няма намерение да продължава да отговаря на израелските атаки след 4:00 ч. сутринта в Техеран.
„Към момента НЯМА „споразумение“ за каквото и да е прекратяване на огъня или прекратяване на военните операции“, каза Арагчи. „Въпреки това, при условие че израелският режим спре незаконната си агресия срещу иранския народ не по-късно от 4:00 ч. сутринта в Техеран, ние нямаме намерение да продължим отговора си след това.“
„Окончателното решение за прекратяване на нашите военни операции ще бъде взето по-късно“, добави той.
Израел не е коментирал нито публикацията на Тръмп, нито забележката на иранския външен министър.
Цената на суровия петрол West Texas Intermediate падна с 6% в ранната азиатска търговия след коментарите на Тръмп. Фючърсите на S&P 500 се повишиха с 0,5%, докато акциите отвориха с покачване в Япония и Австралия. Доларът отслабна спрямо основните валути.
Ако сделката се запази, както Тръмп я описа, това би отбелязало драматичен успех във външната политика на президента и би сложило край на насилието, което започна, когато Израел предприе атаки срещу ядрените обекти на Иран, висши генерали и учени, както и други цели на 13 юни. Иран отговори с няколко дни ракетни удари срещу Израел.
Иран насочва атаки срещу американски военни в Катар
Местните медии в Иран съобщиха за засилени израелски атаки рано във вторник. Твърди се, че в няколко града е имало дейност по противовъздушна отбрана, като множество тежки експлозии разтърсиха столицата. Държавната телевизия излъчи кадри, показващи това, което тя твърди, че са отломки от останките на израелски дрон, обхванат от пламъци в жилищен квартал.
Според високопоставен служител на Белия дом, Тръмп е посредничил за прекратяване на огъня в директен разговор с израелския премиер Бенямин Нетаняху в понеделник. Вицепрезидентът Джей Ди Ванс, държавният секретар Марко Рубио и специалният пратеник Стив Уиткоф са провели както преки, така и косвени разговори с иранците относно предложението, каза служителят.
Израел се е съгласил на прекратяване на огъня, стига Иран да не предприеме по-нататъшни атаки, а иранското правителство е сигнализирало, че ще спазва тези условия, според служителя.
Ванс каза, че президентът е „работил непрекъснато по телефона“ в понеделник с цел постигане на споразумение. В кратко интервю за NBC News в понеделник Тръмп прогнозира, че мирът между Израел и Иран ще бъде дълготраен.
„Мисля, че прекратяването на огъня е неограничено - ще продължи вечно“, каза Тръмп, добавяйки, че вижда войната като напълно приключила и не вярва, че Израел и Иран „някога повече ще стрелят един по друг“.
Остават много въпроси, включително състоянието на урановите запаси на Иран и дали прекратяването на огъня може да доведе до дискусии относно ядрената програма на Иран. Страната, която отрече, че се стреми към атомно оръжие, отказа да се откаже от правото си да обогатява уран, условие, за което САЩ настояват.
Няма гаранция, че примирието ще се запази, ако Иран се опита да ремонтира ядрените съоръжения, засегнати от израелски и американски удари. Израел твърди, че войната му срещу Иран има за цел да попречи на страната да се сдобие с атомни оръжия, риск, който Тръмп също посочи, за да оправдае участието на САЩ.
„Засега мисля, че това ще се задържи и мисля, че ще има край на войната“, каза Денис Рос, който беше пратеник на президента Бил Клинтън в региона и сега е сътрудник във Вашингтонския институт за близкоизточна политика. „Иран няма интерес да възобнови каквото и да било скоро.“
Дипломат, запознат с разговорите, каза, че Тръмп е разговарял с емира на Катар и го е информирал, че САЩ са убедили Израел да се съгласи на прекратяване на огъня с Иран и са поискали помощ за убеждаване на Иран да направи същото. По-късно Иран се е съгласил, според дипломата, който е поискал да не бъде идентифициран, обсъждайки частни разговори.
Съобщението на Тръмп дойде само часове след като Иран изстреля ракети по военновъздушната база Ал Удейд в Катар, където се намира регионалният щаб на Централното командване на САЩ, след като обеща, че ще отговори „пропорционално и решително“ на бомбардировките през уикенда от американските сили на три ядрени съоръжения. Катар заяви, че иранският ракетен обстрел е бил прихванат и базата е била евакуирана предварително.
В интервю за Fox News, след като Тръмп обяви прекратяването на огъня, Ванс каза, че американските бомбардировки през уикенда са постигнали целите си.
„Знаем, че те не могат да създадат ядрено оръжие“, каза Ванс, добавяйки, че съществуващите запаси от високообогатен уран на Иран са били „заровени“ от атаката. Международните наблюдатели заявиха, че не знаят къде се намира този материал, след като Иран заяви по-рано този месец, че ще го премести.
„Ако Иран отчаяно иска да създае ядрено оръжие в бъдеще, тогава ще трябва да се справи с много, много мощна американска армия“, каза Ванс.
Около 50 000 американски военнослужещи са разположени в Близкия изток
Ходът на Иран в понеделник изглеждаше като „до голяма степен символично отмъщение“, каза Зиад Дауд, главен икономист за развиващите се пазари на Bloomberg Economics. „Бяха дадени много предупреждения – Катар затвори въздушното си пространство, а САЩ издадоха предупреждения на гражданите.“
Ирански служители също предположиха, че ходът е имал символичен елемент. Броят на изстреляните ракети съвпада с броя на бомбите, използвани от САЩ срещу ядрените обекти във Фордоу, Натанз и Исфахан, а ударът срещу Катар „не представлява опасност“ за „приятелска и братска страна“, заяви държавната информационна агенция IRNA.
„Ако това е всичко, което се е случило, че ракетите са били изстреляни, те са били прихванати и има ограничени щети и, надяваме се, няма жертви, това може потенциално да се приеме като изпълнителен отговор“, каза Даниел Шапиро, бивш посланик на САЩ в Израел, сега работещ в Атлантическия съвет. „Това отваря път към дипломация за установяване на необходимите ограничения на иранската ядрена програма.“