Доларът все още задържа ролята си на убежище, но за малко

S&P 500 ще се търгува надолу след месец, показва проучване на Bloomberg

15:04 | 21 юни 2025
Автор: Bloomberg News
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Ескалиращият конфликт в Близкия изток вероятно ще помогне на долара да се задържи за ролята си на актив-убежище - но на косъм, показва последното проучване на Bloomberg Pulse.

Малко повече от половината от 251 респонденти смятат, че американската валута ще си възвърне статута на сигурен актив, докато Иран и Израел продължават да извършват взаимни атаки. Участниците обаче също така виждат спад на индекса Bloomberg Dollar Spot през следващия месец, според проучването, проведено от 13 до 18 юни.


Ще си възвърне ли доларът статута на убежище на фона на напрежението в Близкия изток?

„Въпреки че очакваме по-нататъшна слабост на долара, инвеститорите сега възприемат по-двупосочни рискове“, написаха в бележка до клиентите стратези на Goldman Sachs Group Inc., включително Кристиан Мюлер-Глисман и Майкъл Кахил. „Някои твърдят, че обезценяването може да е прекалено, особено като се има предвид устойчивата възвръщаемост на активите в САЩ.“

Разминаването подчертава промяна във възприятията за долара, тъй като глобалните инвеститори възприемат все по-негативно политиките на президента Доналд Тръмп. Докато геополитическото напрежение през последната седмица ограничи спада му, настроенията към щатската валута остават предимно мечи.

Делът на анкетираните, които очакват индексът на Bloomberg за долар да спадне през следващия месец, е най-малкият от февруари насам, според данни от проучването Pulse. Индексът беше настроен за първото си седмично покачване от май насам.

Освен възраждането на търсенето от активи-убежища, доларът получи подкрепа и от решението на Федералния резерв в сряда, където председателят Джером Пауъл предупреди за инфлационното въздействие на митата и заяви, че централните банкери нямат голяма убеденост в перспективите си за по-ниски лихви.

Въпреки това, покачването тази седмица едва намалява спада на долара тази година. Той е загубил повече от 11% спрямо еврото и около 8% спрямо японската йена досега тази година.

По-слабият долар ще се задържи, според старши портфолио мениджър на Invesco Ltd. Кристина Кампани. Последните промени в политиката на САЩ означават, че сега има премия за задържане на валутата, заяви Кампмани по-рано този месец на събитието Money & Macro: An Evening with Markets Live на Bloomberg в Ню Йорк.

Що се отнася до държавните облигации, по-високите цени на петрола в резултат на конфликта в Близкия изток ще доведат до ценовия натиск, който ще смекчи ралито на облигациите - това е според 49% от анкетираните. Около една трета казаха, че скокът на суровия петрол няма да окаже влияние върху дълга на САЩ.

Привлекателността на държавните облигации във времена на смут беше ясна. На въпроса кой актив ще донесе по-добра коригирана спрямо волатилността доходност през следващия месец, 54% от анкетираните предпочитаха облигациите пред американските акции.


Кой актив ще има по-добра коригирана спрямо волатилността доходност през следващия месец?

OSZAR »