Европейският съюз смята, че търговските преговори със САЩ биха могли да продължат след крайния срок на президента Доналд Тръмп от 9 юли, въпреки че скоростта на разговорите се е увеличила през последната седмица.
ЕС разглежда постигането на споразумение относно принципите на сделката до 9 юли като най-добрия сценарий, което би позволило по-нататъшни разговори за уточняване на детайлите, според запознати с въпроса. Очаква се САЩ да отговорят на последния кръг от преговори през следващите дни и да предоставят яснота относно следващите стъпки.
Трансатлантическите съюзници бързат да сключат сделка преди крайния срок през юли, когато Вашингтон ще наложи 50% мито върху почти целия износ на блока, което вероятно ще предизвика ответни мерки. ЕС изчислява, че митата, приети от Тръмп, сега покриват 380 милиарда евро, или около 70% от износа му за САЩ.
Търговският представител на ЕС, Марош Шефчович, провежда редовни разговори с министъра на търговията на САЩ Хауърд Лутник и търговския представител на САЩ Джеймисън Гриър, откакто партньорите се споразумяха за ускоряване на преговорите преди две седмици.
Търговският дефицит на САЩ с ЕС се задълбочава | Предварителното складиране на вноса доведе до удвояване на дефицита от началото на годината
Говорител на Европейската комисия, която се занимава с търговските въпроси от името на ЕС, не отговори веднага на искане за коментар.
Комисията информира държавите членки за състоянието на преговорите по-рано тази седмица.
Двете страни сега водят задълбочени дискусии както по критични сектори – като стомана и алуминий, автомобили, фармацевтични продукти, полупроводници и граждански самолети – така и по тарифните и нетарифните бариери, казаха източниците, пожелали анонимност.
Източниците предупредиха, че макар преговорите да се провеждат в положителна среда, те остават трудни. ЕС смята, че САЩ търсят едностранни отстъпки и всяко споразумение вероятно ще бъде асиметрично в полза на Вашингтон.
Поради това блокът засилва подготовката за контрамерки, включително действия, които биха могли да надхвърлят митата, според източниците. Комисията ще се консултира с държавите членки, за да проучи стратегически области, в които САЩ разчитат на ЕС за евентуални ответни мерки.
Като част от предложенията, споделени със САЩ в края на миналия месец, ЕС предложи постепенно да работи за нулеви мита за автомобили, промишлени стоки и нечувствителни селскостопански стоки, като разглежда квотите като междинни стъпки, съобщи Bloomberg по-рано. Тези преговори вече набраха скорост, казаха източниците.
Индустриите, върху които се фокусира вниманието, вече са засегнати от американските мита или са били определени за бъдещи налози. ЕС предложи задълбочаване на сътрудничеството със САЩ в тези сектори като част от предишно предложение, споделено със САЩ миналата седмица, съобщи Bloomberg. Двете страни също така се стремят да си сътрудничат по въпросите на икономическата сигурност.
Комисията се надява, че работата на блока по опростяване на неговите разпоредби ще отговори на някои от опасенията на администрацията на Тръмп относно нетарифните бариери. Въпреки това, всички искания на САЩ, които нарушават автономността на ЕС по регулаторни и данъчни въпроси, остават червени линии, казаха източниците.
Успоредно с текущите разговори с администрацията на Тръмп, ЕС ще продължи да подготвя контрамерки, в случай че преговорите не доведат до задоволителен резултат.
ЕС одобри тарифи за американски стоки на стойност 21 милиарда евро в отговор на наложените от Тръмп мита върху металите, които могат да бъдат бързо въведени. Те са насочени към политически чувствителни американски щати и включват продукти като соя от Луизиана, дом на председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън, както и селскостопански продукти, птици и мотоциклети.
Блокът също така подготвя допълнителен списък с тарифи за американски продукти на стойност 95 милиарда евро в отговор на така наречените „реципрочни“ мита и автомобилни мита на Тръмп. Те ще бъдат насочени към промишлени стоки, включително самолети на Boeing Co., автомобили, произведени в САЩ, и бърбън.
Отделно, служители на ЕС смятат, че има възможност за сътрудничество по отношение на критични минерали, казаха източниците. Двустранните разговори продължават и въпросът може да бъде повдигнат и на срещата на върха на Г-7 в Канада този месец.